Valašský mikulášský jarmek

Valašský mikulášský jarmek je nepochybně největší kulturní akcí, která se koná ve Valašských Kloboukách na začátku prosince, vždy o víkendu v předvečer svátku svatého Mikuláše.

Touto akcí vzdáváme hold jižnímu Valašsku – lidové kultuře, tradicím, řemeslům a místu pro život, které jsme zdědili po předcích a chceme jej zachovat a předat příštím generacím.

Idea „jarmeku“ vznikla na počátku 90. let minulého století, kdy ZO ČSOP Kosenka již několik let oživovala mikulášskou tradici a Valašské sdružení Dúbrava se pokoušelo obnovit tradiční sladké trhy. A právě spojením těchto dvou aktivit se začala psát historie Valašského mikulášského jarmeku jako benefiční akce, která je zaměřená na podporu projektů v neziskové oblasti ve Valašských Kloboukách. Pozvánku ke spolupořadatelství jsme dostali v roce 1999 a jednalo se tehdy o první konkrétní počin našeho nově založeného sdružení.

Jako spolupořadatelé si vás proto dovolujeme pozvat první prosincový víkend do Valašských Klobouk. Opět se setkáte s řemesly, tradicemi a zvyky, folklórem i lidovou muzikou, s výtečnými pokrmy a místními pochoutkami, se soutěžemi, výstavami a koncerty. Jarmek plný zážitků, setkání, chutí a vůní, zkrátka takový, jaký jej znáte a máte rádi, tu bude pro vás a vaše blízké.